Stará škola/Ondra Hejl/1:150/Hotovo

Stará škola/Ondra Hejl/1:150/Hotovo

Příspěvekod jakubsdk » pon 09. črc 2018 8:43:04

Hezký den přátelé,

po nějakém čase jsem se vrátil s dalším projektem architektury, přesněji se Starou školou, která se nachází v Polici nad Metují a je od našeho známého autora Ondry Hejla.

Foto předlohy:
Obrázek

A pár řádků o škole:
Původní barokní patrová roubená budova se šindelovou mansardovou střechou byla postavena v roce 1785 jako náhrada za nevyhovující dřevenou školu z roku 1705. Ve škole se vyučovalo až do roku 1857.

V přízemí se nacházely dvě třídy a v patře byty učitelů. Kolem roku 1900 byla v přízemí bývalé školy umístěna truhlárna. Interiéry jsou již nepůvodní, upravené v 90. letech 20. století (nové podlahy, akumulační kamna, vestavěné sociální zařízení).

Z původního vybavení se zachovalo původní dřevěné schodiště ve vstupní síni.
V současné době jsou v přízemí nainstalovány ukázky dvou školních tříd a v patře replika bytu z počátku 20. století. Průchodem přes bývalou černou kuchyni se podívají na  zahrádku za školou, kde jsou k vidění například původní latríny. Výstavu přibližující život ve staré škole připravilo Regionální muzeum v Náchodě ve spolupráci s Cechem panen rukodělných.

Expozice nezachycuje podobu školy v době, kdy zde reálně probíhala výuka (1785-1856), ale až mladší období.

V menší školní třídě jsou vystaveny ukázky historických celodřevěných školní lavic z Pěkova a Dolních Vernéřovic.

Nově zřízená velká školní třída připomíná dobu 30. let 20. století, její vybavení pochází ze zrušené školy v Dolních Vernéřovicích a daroval jej obecní úřad v Jívce.

Byt v prvním patře je zařízen převážně nábytkem ze sbírek Regionálního muzea v Náchodě. Návštěvníky může zaujmout komplet ložnice z domácnosti pana Fajka z Police nad Metují či stará lednička z Hejtmánkovic. Vystavené nádobí, oblečení, prádlo a další vybavení je ze sbírek paní Šťovíčkové, Hejnové a z darů různých dobrodinců.


Samotnou stavbu jsem zahájil dle návodu ale po sestavení prvních dílků, návodu již není třeba a vše jde samo. Prvně jsou na řadě obvodové stěny s okny a dveřmi. Vše řádně podlepeno kartonem a hurá na střechu, kde jsem použil pouze kartonovou výplň na zpevnění viz. foto níže. Zbývalo jen postavit komíny a usadit na základ.
Zde jsem zapojil svou fantazii a zapracoval na podložce. Textury silnice a chodníku jsou samodomo (né má kresba, pouze uprava velikosti apod.) Dále za školou trochu zeleně dopněné o jabloň a před školou sloupy ;)  Ač se jedná o nereálnou krajinu, já jsem s výsledkem velmi spokojen a stavbu jsem si užil.
Snad se bude líbit i Vám :arrow:

Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek   Obrázek  

A ještě pár s pozadím ;)

Obrázek   Obrázek   Obrázek

Toť odemne vše a zase někdy s dalším projektem AHOJ Jakub.
jakubsdk
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 22. úno 2014 17:31:52

Re: Stará škola/Ondra Hejl/1:150/Hotovo

Příspěvekod dravec » sob 28. črc 2018 21:37:43

Jakube , pěkné, rychlé a odpočinkové.
dravec
 
Příspěvky: 1208
Registrován: stř 29. úno 2012 18:14:42


Zpět na Architektura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron